namjoo
03 اسفند 1401 - 14:00

مهاجم بلندقد و سرزن پیدا نکردیم/فوتبال ایران فقط هافبک دفاعی دارد

سرمربی تیم فوتبال جوانان ایران گفت: فوتبال ایران از بحث گلزنی و مهاجم رنج می برد.

به گزارش خبرنگار مهر، صمد مرفاوی در حاشیه تمرین امروز تیم فوتبال جوانان ایران درباره آخرین شرایط این تیم قبل از اعزام به مسابقات قهرمانی آسیا گفت: تیم‌های صعود کننده به مسابقات قهرمانی آسیا خوب و باکلاس هستند. ما در سید چهارم بودیم و با استرالیا، قطر و ویتنام همگروه شدیم. توانمندی بازیکنان ما بالا است. برای ما فرقی نمی‌کند با چه تیمی بازی می‌کنیم. باید آماده باشیم با بهترین تیم آسیا هم بازی کنیم و از فوتبال ایران دفاع کنیم.

وی در خصوص اینکه آیا حمایت لازم از تیم جوانان صورت گرفت؟ تاکید کرد: از زمان استعدادیابی، نفراتی را انتخاب و روی آنها کار کردیم. به مسابقات کافا و مرحله مقدماتی در قرقیزستان رفتیم. برنامه را به کمیته جوانان و فدراسیون از همان زمان کافا دادیم. مرحله به مرحله جلو رفتیم. هر ماه یک اردوی ۱۰ روزه داشتیم. مشکلی نبود. اردوهای داخلی انجام شد. به بلاروس، عمان و اردن رفتیم ولی در مرحله آخر که باید قوی‌تر کار می‌کردیم، برنامه ما انجام نشد. متاسفانه در تهران ماندیم. تقاضا داشتیم یک اردوی خارج از کشور داشته باشیم که با توجه به شرایط برای فدراسیون مقدور نبود. می‌توانستیم سه بازی خارجی در ترکیه، پرتغال و یکی دو کشور دیگر انجام بدهیم. به هر حال کارمان را در ایران پیش بردیم.

سرمربی تیم جوانان گفت: مشکل بازی تدارکاتی بود که نتوانستیم تیمی را دعوت کنیم و خودمان هم به خارج از ایران نرفتیم. تیم‌های لیگ برتری هم درگیر مسابقات لیگ و حذفی بودند. در لیگ دسته اول هم رقابت سنگین است. مجبور شدیم با تیم‌های امید بازی کنیم که تیم‌های بدی هم نبودند. می‌خواستیم تاکتیک‌هایمان را در زمین پیاده کنیم. نهایتاً این اردو فردا تمام می‌شود و فردا به ازبکستان می‌رویم.

مرفاوی درباره اینکه آیا بازی‌های کشوری جوانان را زیر نظر داشته است؟ تاکید کرد: نمایندگان ما همه مسابقات جوانان را دیده‌اند. علاوه بر این استعدادیابی داشتیم و خیلی‌ها را هم به اردوها دعوت کردیم. کسی از چشم ما دور نمانده است.

وی در خصوص جلسه اش با مهدی تاج و میرشاد ماجدی اظهار کرد: با درخواست ماجدی جلسه با تاج انجام شد. مسئله پروازمان بود. اگر عادی به ازبکستان می‌رفتیم باید ۲۷ ساعت در راه می‌بودیم ولی باتوجه به روابطی که وجود داشت، امکاناتی در اختیارمان گذاشتند و پرواز مستقیم فراهم شد. از نظر تغذیه و مسائل پزشکی هم دستوراتی دادند که ان شاءالله عملی بشود. مسئله مالی و پاداش و حقوق مربیان هم بود که دستورات لازم را دادند که ان شاءالله قبل از رفتن ما عملی بشود.

سرمربی تیم جوانان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اهدافش در این تیم اظهار کرد: از زمانی که به کمیته جوانان برنامه دادم، هدف اولمان صعود از مرحله مقدماتی بود. هدف بعدی، مسابقات جهانی است. پس از آن برویم برای مبارزه با تیم‌هایی چون ازبکستان که یک حریف سخت است. باید با تمام وجود کار کنیم تا قهرمان بشویم. آنها هم کار می‌کنند. شاید امکاناتشان بیشتر از ما هم باشد.

مرفاوی در خصوص خط حمله تیم جوانان و اینکه آیا در تیمش کسی مثل «صمد مرفاوی» گلزن دارد؟ گفت: داریم ولی متاسفانه، متاسفانه فوتبال ما از این مسئله در خط حمله رنج می‌برد. با سابقه‌ای که فوتبال ایران داشت، الان هم در سطح بالا گلزنی کم است. خیلی تلاش کردیم تا مهاجمان سرزن و بلندقد داشته باشیم که متاسفانه نبود. هرچه در فوتبال ایران هست، هافبک دفاعی است که آموزش می‌بینند. دست روی هرکسی گذاشتیم گفتند هافبک دفاعی است. مگر یک تیم چند هافبک دفاعی می‌خواهد؟ تمام تیم‌های پایه با سیستم ۱-۳-۲-۴ و با دو هافبک دفاعی بازی می‌کنند در حالی که رقبایمان یک هافبک دفاعی دارند. نمی‌توانیم ساختار فیزیکی فوتبالمان را عوض کنیم. ذات فوتبالمان همین است.

وی همچنین درباره همکاری باشگاه‌ها با تیم امید و بحث حضور میلاد کُر و امین حزباوی گفت: از تمام مربیان پایه و حتی مربیان لیگ برتری که در تیم‌شان بازیکن داریم، چه همکاری کردند چه نکردند، تشکر می‌کنم. اوایل مشکلی نداشتیم. همه می‌آمدند و با ما کار می‌کردند. به محض اینکه بازیکنان شکل گرفتند، همکاری مقداری کم شد ولی امیدوارم این همکاری ادامه داشته باشد. ما مشکلی نداریم. میلاد کر آمد و با ما تمرین می‌کند. همینطور حزباوی، چون آنها هم در فوتبال ملی حضور دارند و منافع فوتبال ملی در باشگاه‌های آسیا هستند، هم برای من و هم برای فوتبال ایران خیلی مهم است.

سرمربی تیم جوانان با اشاره به حضور حزباوی در تیم فولاد و حضور او در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا گفت: هیچ مشکلی نیست اگر در اختیار فولاد باشد. ان شاءالله آنها هم الهلال را ببرند و صعود کنند. بعد از آن می‌توانند در تیم ما باشند و به کشورشان کمک کنند. هدف ما و فولاد یکی است. هردو برای فوتبال ایران می‌جنگیم. مشکلی نداریم بازیکن اینجا باشد یا آنجا باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1050524